Jak czytać angielskie książki?
W obecnych czasach szybko rozwijających się nowych technologii nasze możliwości skupienia się pogarszają się z dnia na dzień. W konsekwencji bardzo ciężko jest nam przeczytać książkę w naszym ojczystym języku, a co dopiero po angielsku. Mimo, że z natury trudne, nie jest to jednak nie możliwe! Mam sposób na to, żeby sprawić, że ten proces będzie dla Ciebie łatwiejszy, mniej frustrujący i dający ci prawdziwą satysfakcję.
Możesz się zastanawiać jaki jest cel czytania w XXI wieku? Obecnie powstaje wiele aplikacji, które twierdzą, że nauczą cię języka w krótkim czasie i bez wydawanie dużej ilości pieniędzy. Czy jest to na pewno możliwe? Aplikacje typu Dualingo są super przyjemne w użyciu, ale niestety dają ci też złudną nadzieję, że jesteś w stanie w krótkim czasie osiągnąć duży postęp w nauce, który realnie nie jest możliwy używając tylko tych aplikacji.
Przejdźmy więc do moich wskazówek i trików, dzięki którym proces nauki angielskiego będzie mniej męczący i o wiele bardziej interesujący.
Rodzaj książki, którą czytasz ma znaczenie
To co zaraz opisze działa najlepiej w odniesieniu do literatury faktu, jednakże możesz czytać w taki sposób również powieści. Przeważnie książki oparte na prawdziwych zdarzeniach napisane są w prostszy sposob. W przypadku powieści autorzy często używają bardziej skomplikowanych zwrotów, które będzie ci ciężej zrozumieć.
Jeśli jesteś początkujący lub średnio-zaawansowany postaraj się skupić na powieściach dla dzieci lub nastolatków. Jeśli natomiast jesteś zaawansowanym uczniem możesz wybrać jakokolwiek książkę, ale pamiętaj, że niektóre z nich wymagają znajomości bardziej zawawansowanego słownictwa. Uważaj, żeby cię to nie zniechęciło.
Literatura faktu o tematyce takiej jak samorozwój, biznes oraz wszelkiego rodzaju ksiażki edukacyjne są dobre na każdym poziomie znajomosci języka angielskiego.
Nie musisz rozumieć wszystkiego
Zacznij czytać rozdział i nie przejmuj się jeśli nie potrafisz zrozumieć każdego napotkanego słowa. Podświadoma część naszego umysłu, która przetwarza większość informacji, potrafi automatycznie domyślać się różnych rzeczy. Mogą pojawić się słowa, które będą się powtarzać i możesz je odgadnąć dzięki kontekstowi. Głównym twoim celem jest tutaj skończenie rozdziału.
Jeśli rozumiesz 50% lub więcej, kontynuuj czytanie. Jeśli jest inaczej, zrób sobie przerwę i powtórz ten rozdział raz jeszcze. Podczas swojej przerwy możesz sprawdzić słowa, które pojawiają się wiele razy, dzięki czemu bardziej zrozumiesz to o czym czytasz.
Nie zakreślaj słów, których nie rozumiesz
Na początku może kusić cię, żeby zaznaczać napotkane przez ciebie nowe słowa lub sprawdzać je w słowniku w czasie czytania. To nie jest dobry nawyk, ponieważ sprawia, że ciągle się wyłączasz z procesu czytania co jest bardzo obciążające dla naszego mózgu.
Pamiętaj, że nie musisz się spieszyć. Zawsze możesz powrócić do danego rozdziału i przeczytać go raz jeszcze. Kiedy nie zakreślasz nowych słówek, ćwiczysz swoją pamięć i rozumiesz cały kontekst, co jest lepsze niż rozumienie pojedynczych wyrazów. Jest to również sposób, aby twoja książka nie była naznaczona niepotrzebnymi liniami i kołkami.
Nie czytaj słów w swojej głowie
Praktycznie każdy z nas ma ten zły nawyk, który powoduje ze czytamy wolniej i szybciej się męczymy. Staraj się patrzeć na słowa jedno po drugim. Jako wskaźnika możesz użyć swojego palca, który ułatwi ci utrzymywanie tempa. Kiedykolwiek złapiesz się na czytaniu słów na głos w swojej głowie, spróbuj zamiast tego tylko na nie patrzeć i kontynuj czytanie w jednostajnym, wygodnym dla ciebie tempie. Na początku może być to trudne, ale z czasem uda cię się polepszyć swoją szybkość czytania.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z czytaniem książek po angielsku, możliwe że na początku zrozumiesz tylko 50-70% danej lektury. Dlatego dobrym pomysłem jest przeczytanie jej jeszcze raz, pomijając fragmenty, które są dla ciebie zrozumiałe. Bardziej efektywne będzie dla ciebie jeśli przeczytasz daną książkę 2 lub 3 razy niż rozumienie każdego słowa z danego paragrafu. Twoim celem powinno być zdobycie nawyku przeczytania książki dwa razy, ponieważ będzie to mniej wymagające i zajmie mniej czasu niż przeczytanie tylko książki raz starając się zrozumieć każde słowo.
Jeśli kiedykolwiek zaczniesz czytać po angielsku, pamiętaj że choć na początku może wydawać się to trudne, twoja ciężka praca z czasem ci się opłaci i będzie to dla ciebie coraz łatwiejsze. Możesz używać moich metod i modyfikować je według własnych preferencji. Tymczasem ja z niecierpliwością czekam na odpowiedź zwrotną i opinie czy moje rady ci pomogły. Życzę ci świetnie spędzonego czasu na czytaniu!